Konto Microsoft tymczasowo zablokowane (Microsoft account temporarily blocked)

Discus and support Konto Microsoft tymczasowo zablokowane (Microsoft account temporarily blocked) in XBoX Accessibility to solve the problem; Od kilku miesięcy mam problem z moim kontem microsoft, jest tymczasowo blokowane co jakieś parę dni bez żadnego powodu, nie wysyłam żadnego spamu czy... Discussion in 'XBoX Accessibility' started by adriangajewski1, Aug 6, 2019.

1. Konto Microsoft tymczasowo zablokowane (Microsoft account temporarily blocked)

Od kilku miesięcy mam problem z moim kontem microsoft, jest tymczasowo blokowane co jakieś parę dni bez żadnego powodu, nie wysyłam żadnego spamu czy nie używam żadnego spiraconego oprogramowania czy gier.

Konto mam już ponad 3 lata i prawie 20 tyś osiągnięć, mnóstwo zakupionych dlc oraz gier więc nie chce stracić do niego dostępu. Co może być przyczyną tego blokowania?

Translation:

For several months I have a problem with my Microsoft account, it is temporarily blocked every few days for no reason, I do not send any spam or I do not use any spirited software or games.

I have already had an account for over 3 years and almost 20,000 achievements, a lot of purchased dlc and games, so I do not want to lose access to it.
    What could be the reason for this blocking?

:)

adriangajewski1, Aug 6, 2019
  2. adriangajewski1 Win User

Microsoft account temporarily blocked

For several months I have a problem with my Microsoft account, it is temporarily blocked every few days for no reason, I do not send any spam or I do not use any pirated softwares or games.

I have this account for over 3 years and almost 20,000 achievements, a lot of purchased dlc and games, so I do not want to lose access to it. What could be the reason for this blocking?
  3. XBF Chris J Win User

Hello Adrian,

Thanks for keeping us updated. I recommend updating your security information if you haven't already :

1. Sign in to the
      Security
      page with your Microsoft account email address and password.
    2. Carefully check all of the phone numbers, alternate email addresses, and security questions and answers associated with your Microsoft account.
      • If any of the above are outdated or incorrect, make sure to update them.
        Important Update the incorrect security information—do
        not
        delete it. If you delete incorrect information, you’ll be locked out of your account.
    Update your password as well. your password as well. Let us know if the issue persists once everything has been updated.
  4. adriangajewski1 Win User

I checked this page and it did not help, I only use my account on the console, so There is no way that it is because of malware
  5. Koods Win User

If you check enforcement.xbox.com you should be able to see if there are any issues on that front.
  6. adriangajewski2 Win User

I did it and it didn't help, im writting from my another account because my previous is temporary blocked again for no reason, i cant unblock it because i have used all of my available Phone numbers and i dont have another to get verification code, can
    you unblock it? And Tell me why my account is being blocked?
Thema:

Loading...
  1. Konto Microsoft tymczasowo zablokowane (Microsoft account temporarily blocked) - Similar Threads - Konto Microsoft tymczasowo

2. Kein zugriff mehr auf email Konto jedoch auf microsoft konto [Translation - No more access...

in XBoX Accessibility
    Kein zugriff mehr auf email Konto jedoch auf microsoft konto [Translation - No more access...: Ich habe ein Microsoft Konto von dem ich auch das Passwort und die Email Adresse habe mich somit auch anmelden kann. Ich habe nur leider keinen Zugriff auf die Email Adresse mehr und möchte meine...
  3. Konto Microsoft [Translate] Microsoft account

in XBoX Accessibility
    Konto Microsoft [Translate] Microsoft account: Witam Założyłem dziecku konto, by mogło używać xboxa, a ja żebym miał kontrolę nad nim. Okazało się, że nie pamiętam hasła do niego. Nie chcę usuwać go z rodziny a formularz odzyskiwania hasła...
  4. Microsoft Konto (Microsoft account)

in XBoX Accessibility
    Microsoft Konto (Microsoft account): Guten Abend, Bin Leider in so einer Sperre Mit meinem Microsoft Konto von 30 Tagen Warte zeit! Nun ist das Problem das meine Anmelde Email Adresse auch die von Microsoft ist! Komme auch nichtmehr...
  5. Skradziono mi konto Microsoft!! -[Translation - Microsoft account stolen from me !!]

in XBoX Accessibility
    Skradziono mi konto Microsoft!! -[Translation - Microsoft account stolen from me !!]: Witam bardzo serdecznie! Mam ogromny problem otóż chodzi o to że za każdym razem jak włączałem konsolę byłem od razu zalogowany. Dziś kiedy włączyłem konsolę pokazało mi że jestem wylogowany i...
  6. XBox One X Garantiezeit im Microsoft-Konto abweichend [Edit - Translation] - XBox One X...

in XBoX on Consoles
    XBox One X Garantiezeit im Microsoft-Konto abweichend [Edit - Translation] - XBox One X...: Guten Abend zusammen, welche Möglichkeiten gibt es, das vorgefertigte Garantiedatum im Konto zu ändern? Hintergrund: In meinem Konto ist eine Microsoft XBox One X (1TB) angelegt. Die Seriennr....
  7. Ich kann für die Emailadresse meiner Tochter kein Microsoft-Konto erstellen [I can't create...

in XBoX Accessibility
    Ich kann für die Emailadresse meiner Tochter kein Microsoft-Konto erstellen [I can't create...: Ich bekomme trotz wiederholten Versuchen keinen Code an die betreffende Email zugesendet. Eine Einladung zur "Family" geht aber ein. [Translation - I am not sent any code to the email in...
  8. Trotz Guthaben auf Microsoft Konto keine Bezahlung möglich [Translation- No payment possible ...

in XBoX Sales and Promo
    Trotz Guthaben auf Microsoft Konto keine Bezahlung möglich [Translation- No payment possible ...: Ich hab heute für 25€ aufgeladen kann mir aber trotzdem kein Gamepass für ein Monat und kein LiveGold für 3 Monate zulegen, es kommt dann immer nur wie ich den Restbetrag zahlen will. Was für ein...
  9. Trotz Guthaben auf den Microsoft Konto keine Bestellung möglich [No order possible despite ...

in XBoX Sales and Promo
    Trotz Guthaben auf den Microsoft Konto keine Bestellung möglich [No order possible despite ...: Ich hab heute für 25€ aufgeladen kann mir aber trotzdem kein Gamepass für ein Monat und kein LiveGold für 3 Monate zulegen, es kommt dann immer nur wie ich den Restbetrag zahlen will. Was für ein...
  10. Keine Einzahlung auf Microsoft-Konto möglich

in XBoX on Consoles
    Keine Einzahlung auf Microsoft-Konto möglich: Seit ca. 2 Wochen habe ich über 5000 Prämienpunkte zusammen, doch es wird mir angezeigt, ich müsse mein Profil aktualisieren damit eine Einzahlung möglich ist. Ich weiß jedoch nicht, was genau zu...