Kupiłem zablokowaną konsolę Xbox 360. PROSZĘ O POMOC! (I bought a locked Xbox 360 console....

Discus and support Kupiłem zablokowaną konsolę Xbox 360. PROSZĘ O POMOC! (I bought a locked Xbox 360 console.... in XBoX on Consoles to solve the problem; Witam. Kilka miesięcy temu zakupiłem przerobioną konsolę xbox 360 ponieważ kosztowała niewiele i miała fajne gry. Zakupiłem ją od osoby prywatnej. Nie... Discussion in 'XBoX on Consoles' started by kolkalom, Apr 24, 2019.

1. kolkalom
    kolkalom Guest

Kupiłem zablokowaną konsolę Xbox 360. PROSZĘ O POMOC! (I bought a locked Xbox 360 console....

Witam. Kilka miesięcy temu zakupiłem przerobioną konsolę xbox 360 ponieważ kosztowała niewiele i miała fajne gry. Zakupiłem ją od osoby prywatnej. Nie było problemu. Grałem w gry i się cieszyłem. Aż w końcu spróbowałem zalogować się do xbox live. Kupiłem
    kabel aby połączyć się z siecią przewodową. Gdy pierwszy raz włączyłem ustawienia sieci aby zrobić test połączenia zobaczyłem że konsola jest zablokowana. Osoba od której kupiłem konsole nie podała mi informacji o tym że konsola ma blokadę. Nie wiem co mam
    teraz zrobić. Przeszukałem dużo stron w internecie i nie znalazłem nic co mogło by mi pomóc odblokować konsolę. Nigdy nie grałem na żadnej konsoli xbox z innymi graczami więc prosiłbym o pomoc lub odblokowanie konsoli. Mogę podać wszystkie informacje do tego
    potrzeba (adres IP i inne tego typu rzeczy). Więc jeszcze raz bardzo proszę o pomoc!

Translation:

Hello. A few months ago I bought a converted Xbox 360 console because it cost little and had nice games.
    I bought it from a private person. There was no problem.
    I played games and enjoyed myself. Until finally, I tried to log into Xbox live.
    He bought the cable to connect to a wired network.
    When I first turned on the network settings to make a connection test, I saw that the console is locked.
    The person from whom I bought the consoles did not give me information about the fact that the console has a blockade.
    I do not know what to do now. I searched a lot of websites on the internet and found nothing that could help me unlock the console.
    I have never played on any Xbox with other players so I would ask for help or unlocking the console.
    I can give all the information to this need (IP address and other such things).
    So again, I am asking for help!

:)

kolkalom, Apr 24, 2019
  2. kolkalom Win User

Kupiłem zablokowaną konsolę Xbox 360. PROSZĘ O POMOC! (I bought a locked Xbox 360 console. PLEASE HELP!)

Niestety to nie pomogło. Wcześniejszy właściciel musiał złamać regulamin usługi Xbox live i dlatego nie mogę zalogować się do usługi. Wcześniejszy właściciel spowodował console ban nie podając o tym informacji, a ja kupiłem tą konsolę.

Translation:

Unfortunately, it did not help. The previous owner had to break the rules of the Xbox live service and therefore I can not log into the service. The previous owner caused console
    ban without providing information, and I bought this console.
  3. XBF Javier R Win User

Kupiłem zablokowaną konsolę Xbox 360. PROSZĘ O POMOC! (I bought a locked Xbox 360 console. PLEASE HELP!)

Hello Kolkalom,

We understand that you're experiencing an issue concerning an inability to connect to Xbox Live on your Xbox 360 console due to a lock currently in place.

Our recommendation here, please attempt to follow our how to reset the pass code for parental controls on Xbox 360
    support article for assistance with resetting/overriding the parental passcode that may be in place.

Try this and let us know if this works.

Best wishes!
  4. XBF Steven R Win User

Hey there
    kolkalom
    ,

Thanks for getting in contact us for advice on this issue.

Sorry to hear that you've found yourself in this situation.

Unfortunately, if your console was indeed banned, the only thing that you would do is to try and get in contact with the person who sold it to you. For more information on how this works, check out the support article entitled Xbox Live Device Bans on our

Enforcement website
    .

Hope this was informative.

Thanks for reading!
  5. Daniel_0815 Win User

Cześć,

prosimy o kontakt z działem pomocy technicznej pod adresem support.xbox.com i spróbuj porozmawiać z nimi przez telefon, ponieważ mogą one szybko pomóc w rozwiązaniu tych problemów.

[Translation- Please contact technical support at support.xbox.com and try to chat with them on the phone as they can quickly help you solve these problems.]
  6. alanbabiniski Win User

Kod stanu: 8C150009 pomocy

Witam. Zakupiłem kod przedpłaty i gdy go pisuje to wyskakuje mi taki komunikat :

Przepraszamy, wystąpił problem z usługą Xbox. Spróbuj ponownie później. Aby uzyskać pomoc, odwiedź witrynę
    www.Xbox.com/errorhelp.

Kod stanu: 8C150009

Od wczoraj próbuje i nadal to samo wyskakuje.

Proszę o pomoc.
Thema: