Microsoft store , xbox abonelik iade süreci

Discus and support Microsoft store , xbox abonelik iade süreci in XBoX Sales and Promo to solve the problem; Merhaba , 22 haziranda xbox gamepass aboneliğimi iade talebinde bulundum sipariş geçmişinde iade edildi diye gözüküyordu. Bundan 3 hafta geçtikten... Discussion in 'XBoX Sales and Promo' started by BerkanYılmaz-, Aug 15, 2018.

1. Microsoft store , xbox abonelik iade süreci

Merhaba , 22 haziranda xbox gamepass aboneliğimi iade talebinde bulundum sipariş geçmişinde iade edildi diye gözüküyordu. Bundan 3 hafta geçtikten sonra microsoft store desteği aradım bana haftaya gelebilir , yurtdışından geldiği için gecikebiliyor gibi
    cevaplar alıp bekledim.

Şuan 55 gün geçti ve sipariş geçmişinde gamepass abonelik iadesi de silinmiş görünüyor

İade talebim neden sipariş geçmişinde gözükmüyor ve daha ne kadar beklemem gerekiyor?

:)

BerkanYılmaz-, Aug 15, 2018
  2. Oyun İade İşlemi

Merhaba dün Forza Horizon 3 oyunu aldım ama bilgisayarımın kaldırmadığını fark ettim. Oyunda sürekli şekilde drop oluşuyor. Bu nedenle oyunu iade etmek istiyorum ama iade seçeneklerinize anlam verebilmiş değilim. Bütün yazıyı okudum iade izinini falan filan
    ama neden böyle bir sistem kullandığınızı bilmiyorum. Bayramda topladığım paralar ile oyunu bi heves edip aldım ama karşılaştığım durum çok üzücüydü. Üstüne üstlük bir de iade kısmını okuduğumda karşılaştığım durum ? Yani yardım etmenizi istiyorum lütfen otomatik
    cevap vermeyin. Bilgisayarımı güçlendiricek maddi durumum yok ve 110 tl de ihtiyacım olan bir para. Yardım ederseniz çok mutlu olurum.

EmreCandemir1, Aug 15, 2018
  3. Emir Deveci
    Emir Deveci Guest
    Forza Horizon 3 İadesi

Merhaba 2 gün önce hediye olarak arkadaşıma aldığım Forza Horizon 3 arkadaşımda düzgün bir şekilde çalışmadı ve iade etmek istiyorum.Mümkün mü acaba ?

Emir Deveci, Aug 15, 2018
  4. M3tal Daz3
    M3tal Daz3 Guest

M3tal Daz3, Aug 16, 2018
  5. M3tal Daz3 Win User

6. Serhan Bedir Win User

Forza Horizon 3 kendiliğinden kapanıp, oyundan çıkıyor [Translation - Forza Horizon Shoots 3 Continuous Games]

oyunu iade ettim, microsoft store'dan windows ve office harici alışveriş yapmayı düşünmüyorum artık.

[Mod Translation - I've returned the game, i don't plan on making windows and office purchases from the microsoft store anymore. ]
  7. EminMznt Win User

XBox GamePass

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Kesinlikle buraya girmek benim de akıl edebileceğim bir şey, bendeki ana sıkıntı abonelik iptali sayfasında iptal et seçeneğinin çıkmaması daha önce de abonelik iptal etme işlemi yaptım.

[Translation-

Firstly, thanks for your response.
    Definitely something I can also enter into here, the main problem in my site is to cancel the unsubscribe option to cancel the previous unsubscribe process I did.]
  8. Onyx Is Here Win User

Xbox Game Pass İade

9. onyxishere Win User

Oyun İade İşlemi

Duyduğuma üzüldüm. Geri ödeme işlemek için iki seçenek vardır.

1. Satın alma işlemi son 2 hafta içinde yapıldıysa ve oyundan 2 saatten daha az bir süre oynadıysanız, iadeyi
    https://account.microsoft.com adresinde gerçekleştirebilirsiniz.

2. Geri ödemeyi yukarıda belirtildiği şekilde yapamıyorsanız, lütfen daha fazla yardım için telefon desteğine başvurun. Türkiye'de yaşıyorsanız, 00902 1237 55232 numaralı telefonu arayabilir veya çevrimiçi bir sohbet başlatmak için bu bağlantıyı tıklayabilirsiniz.
    Https://support.xbox.com/contact-us

Translation:

Sorry to hear it. There are two options for processing a refund.

1. If the purchase was within the last 2 weeks and you have played less than 2 hours of the game you can process the refund yourself at
    https://account.microsoft.com

2. If you are unable to process the refund as stated above then please give phone support a call for more assistance. If you live in Turkey you can dial 00902 1237 55232 or click this link to start an online chat
    https://support.xbox.com/contact-us
Thema:

Loading...
  1. Microsoft store , xbox abonelik iade süreci - Similar Threads - Microsoft store abonelik

2. Returning a defective Xbox one x at a Microsoft store

in XBoX on Consoles
    Returning a defective Xbox one x at a Microsoft store: So I got a defective xbox one x from another store and I thought I saw someone say they brought their defective console to a microsoft store and they replaced it for them. Is that possible? It...
  3. Editing and Adding Games to Microsoft Store

in XboX Insiders
    Editing and Adding Games to Microsoft Store: Hello programmers! I would like if you add more non-Xbox games to the Microsoft store to play mouse and keyboard (available on PC) , without the Xbox joystick. (For example, GTA V, Watch Dogs 2,...
  4. Why cant I install anything free in Microsoft Store on XboxOne?

in XBoX on Consoles
    Why cant I install anything free in Microsoft Store on XboxOne?: I've attemted to install Batman, the free game this month, and ESPN+ and nothing happens when I click, "Get". Go figure, when I buy Star Wars Jedi, it work then...anyone else having this issue?...
  5. Microsoft Storeよりプリペイドカードに記載の25桁のコードを入力しても認証できません[Translatio n-Microsoft Store cannot...

in XBoX on Windows
    Microsoft Storeよりプリペイドカードに記載の25桁のコードを入力しても認証できません[Translatio n-Microsoft Store cannot...: Windows 10のPCよりMojangアカウントでログインし、公式ページでWindows 10版を 購入しようとMicrosoft Storeよりプリペイドカードに記載の25桁のコードを入力したところ、 コードに付属していた説明を確認してく さい。コードを別の Webページで使用することが必要になる 合があります。 使用:  Office 365 for Home...
  6. Unable to uninstall game from microsoft store

in XBoX on Windows
    Unable to uninstall game from microsoft store: Hi, i have tried to uninstall Forza horizon 4, when i clicked uninstall it told me that it was doing it. But it is still taking op space on my C: drive c04d33b5-3a8e-4435-b518-c3289b492b64
  7. Why am I being sent a dozen of the same email from microsoft store about subscription renewal?

in XBoX Sales and Promo
    Why am I being sent a dozen of the same email from microsoft store about subscription renewal?: I've receieved the exact same email 13 times about my subscription renewal next month... don't need 12 more email reminders haha ebb38189-391c-48b2-ba9a-4d80e3cd98ae
  8. Nao consigo instalar o GTA V na Microsoft Store [Edit - Translation] - I can't install GTA...

in XBoX on Windows
    Nao consigo instalar o GTA V na Microsoft Store [Edit - Translation] - I can't install GTA...: Eu comprei o Xbox Game Pass Ultimate e estou tentando instalar o GTA V, mas quando vou instalar aparece o seguinte erro: Parece que você não tem um dispositivo aplicável vinculado sua conta da...
  9. Microsoft Store errors- Beta Ring

in XboX Insiders
    Microsoft Store errors- Beta Ring: Today I've started having problems with the store on my One X and was wondering if anyone else is having problems. The store will load, but anything I click on gives me the "Try that again- Page...
  10. Hey Microsoft put tenchu z in the store!!!!

in XBoX Games and Apps
    Hey Microsoft put tenchu z in the store!!!!: They seriously need too there has not been a new game for the last 10 years and i would personally love to play this game again!! 255441ae-1fda-46c4-8cbe-a74bb071915a