Môžem nainštalovať zakupenu digitalnu hru z DVD disku? [Can I install zakupenu a digital...

Discus and support Môžem nainštalovať zakupenu digitalnu hru z DVD disku? [Can I install zakupenu a digital... in XBoX Games and Apps to solve the problem; Keď som si kúpil GTA V Premium edition, musím ju sťahovať z Microsoft Store na môj XBOX? Nemohol by som si požičať fyzický disk GTA V, nainštalovať... Discussion in 'XBoX Games and Apps' started by Lubos69, Oct 7, 2019.

1. Lubos69
    Lubos69 Guest

Môžem nainštalovať zakupenu digitalnu hru z DVD disku? [Can I install zakupenu a digital...

Keď som si kúpil GTA V Premium edition, musím ju sťahovať z Microsoft Store na môj XBOX?

Nemohol by som si požičať fyzický disk GTA V, nainštalovať ju potom vybrať disk, a XBOX by mi len stiahol aktualizácie a hru by som normálne spúšťal bez DVD disku, keďže ju mám zakúpenú digitálne?

[Translation-When I bought the GTA V Premium Edition, do I need to download it from the Microsoft Store on my XBOX?

I could not borrow the physical drive GTA V, install it then remove the disc, and the XBOX would just downloaded the update and the game I would normally run without a DVD disc, since I bought it digitally?]

:)

Lubos69, Oct 7, 2019
  2. Lubos69 Win User

Môžem nainštalovať zakupenu digitalnu hru z DVD disku? [Can I install zakupenu a digital game from a DVD disc?]

If i understand, I have bought GTA V Premium and I have slow internet and my friend borrow me physical disc, I install it and then remove disc and install only updates, no full game and I can play without disc?
  3. Phoenix_Reins Win User

Môžem nainštalovať zakupenu digitalnu hru z DVD disku? [Can I install zakupenu a digital game from a DVD disc?]

If i understand, I have bought GTA V Premium and I have slow internet and my friend borrow me physical disc, I install it and then remove disc and install only updates, no full game and I can play without disc?
    If you have a physical copy and you insert it in the console and let it do the install from the disk, after all that is done the next time you play it should not ask for the disk.

For example; I have a physical copy of Gears 4 once it was released for free I now no longer need the disk. Hope this helps you understand.
  4. Phoenix_Reins Win User

Hi Lubos69,

I understand that you want to know if you can download a digital purchase from a physical game disk that would be a no but, if you have borrowed a friends disk before then there would be game files installed on your console so when you purchase the digital
    version it would recognize that you have the license for the game and you would not be asked to insert a disk. If you have not ever done so then you will need to download what you have purchased to your console.
  5. Lubos123 Win User

Hry na XBOX One a PC (XBOX One and PC games)

A keď si kúpim hry z tohto zoznamu:

https://www.xbox.com/en-US/games/xbox-play-anywhere

fyzicky, tak sa mi pridajú na môj Microsoft účet?

Aby som ich mohol nainštalovať na XBOX z DVD a do PC by som sa prihlásil cez ten istý účet a stiahol si ich aj tam.
  6. THANOS OPRESSOR Win User

Môžem hrať digitálne verzie hier offline? [Mod Translation-Can I play digital versions of offline games?]

Dobrý deň, môžem hrať niektoré digitálne mediálne hry aj v režime offline, ale prečo neviem, nie všetko, čo viem, ale väčšina z nich nefunguje. Ospravedlňujeme sa, ak to znelo zle, pretože používam prekladač Google, veľa šťastia s hrami!

[Mod Translation-Hello, I can play some digital media games even offline, but why don't I know not everything I know, but most of them don't work.
    Sorry if it sounded bad because I use Google Translate, good luck with the games!]
Thema:

Loading...
  1. Môžem nainštalovať zakupenu digitalnu hru z DVD disku? [Can I install zakupenu a digital... - Similar Threads - Môžem nainštalovať zakupenu

2. Môžem hrať digitálne verzie hier offline? [Mod Translation-Can I play digital versions of...

in XBoX Games and Apps
    Môžem hrať digitálne verzie hier offline? [Mod Translation-Can I play digital versions of...: Keď si kúpim hru v Microsoft Store alebo tam zadám kód na hru, keď si ju stiahnem budem ju môcť hrať aj bez pripojenia na internet? [Mod Translation-When I buy a game from the Microsoft Store or...