Odłączanie konta Microsoft od konta PS4[Translation-Unlink your Microsoft account from your...

Discus and support Odłączanie konta Microsoft od konta PS4[Translation-Unlink your Microsoft account from your... in XBoX Games and Apps to solve the problem; Hej możecie mi powiedzieć jak odłączyć konto Microsoft od konta PS4? Niedawno założyłem nowe konto ale nie mogę rozłączyć starego konta z kontem od... Discussion in 'XBoX Games and Apps' started by Jakub Szymczak, May 14, 2020.

1. Odłączanie konta Microsoft od konta PS4[Translation-Unlink your Microsoft account from your...

Hej możecie mi powiedzieć jak odłączyć konto Microsoft od konta PS4? Niedawno założyłem nowe konto ale nie mogę rozłączyć starego konta z kontem od PS4.Nie mogę grać teraz ze znajomymi z komputera. Napiszcie jak to zrobić.

[Translation-Hey can you tell me how to disconnect your Microsoft account from your PS4 account? I recently created a new account but I can't link my old account to your account from your PS4. I can't play with my friends from my computer now. Write
    how to do it.]

:)

Jakub Szymczak, May 14, 2020
  2. XBF Brad A Win User

Odłączanie konta Microsoft od konta PS4[Translation-Unlink your Microsoft account from your PS4 account]

Hello Jakub,

Thanks for reaching out to the forums. We understand you want to
    unlink an account
    .

Please note that once a Microsoft account has been linked to a PlayStation™ Network account, it cannot be unlinked without loss of access to entitlements and Minecoins on other platforms.

You will also need to reach out to
    Mojang support
    , as this is done either through the PlayStation account or through Minecraft itself.

Thanks,

Brad
  3. Onyx Is Here Win User

Zamknięcie konta Microsoft

Sorry but anything that was attached to that account will be lost when it is closed. There is no way to transfer content from one account to another. If you would like to continue playing the content then I would recommend not closing the account and
    set it as Home on your Xbox if that's what you're playing on. That will share the games to other accounts on the console
  4. BiohazardBR Win User

Help to unlink Microsoft account with my PS4 account

This is regarding Minecraft PS4 version and linking/unlinking a microsoft account.

I linked my sons Microsoft account to MY ps4 account. I didn’t realize this until it was too late. I have since created a new xbox gamer tag for me and using a new email account. It seemed to unlink because there was a flash
    with my correct game tag in the bottom left corner but then it said ‘Opps! Looks like this account is already connected. Please sign in with your previously connected Microsoft Account...”.

After deleting all ps4 saved data files for Minecraft and application file and reinstalling application, it still gives me the message “Opps! Looks like this account is already connected. Please sign in with your previously connected
    Microsoft Account...”

Anyone know how to unlink a Microsoft account from a PS4 account?
    Hi, have you tried to change your ps4 email? i mean, go to the ps4 account and tried to change the email to another?
  5. xJCplDxSHESHO Win User

Udostępnianie game pass[Translation-Game pass sharing]

będziesz musiał mieć dwa konta z usług

pc-pc

pc-xbox

[Translation-you will need to have two accounts with the

pc-pc

pc-xbox]
  6. XBF Chris J Win User

How do i unlink a ps4 account from my Minecraft account?

Hello Katryana,

Thank you for posting on the Xbox forums. You would not be unlinking a PS account from your Microsoft account, you would be unlinking the Microsoft account from your PS account. So, you may need to do this either from your PS settings, your PS account settings
    or from within Minecraft itself.

If you haven't already, try contacting PS support for further support. Also, take a look at this

"Minecraft for PS4 FAQ"
    . It does state that there may be complications with unlinking the account.
Thema:

Odłączanie konta Microsoft od konta PS4[Translation-Unlink your Microsoft account from your...

Loading...
  1. Odłączanie konta Microsoft od konta PS4[Translation-Unlink your Microsoft account from your... - Similar Threads - Odłączanie konta Microsoft

2. Przelew z jednego konta Microsoft na drugie[Translation-Transfer from one Microsoft account...

in XBoX on Consoles
    Przelew z jednego konta Microsoft na drugie[Translation-Transfer from one Microsoft account...: Witam Jak przenieść środki z jednego konta na drugie? [Translation-Hello How do I transfer funds from one account to another?] cdf39722-3f77-484c-b7ab-0e48ace277ff
  3. Gry z innego konta[Translation-Games from another account]

in XBoX Games and Apps
    Gry z innego konta[Translation-Games from another account]: Mam pytanie Czy gdybym kupił na allegro konto z grami ( wiem że grozi to banem konsoli ) i gdybym potem usunął to konto i te gry aby nie zostać zbanowanym to czy wtedy wszystko bedzie dobrze czy...
  4. Zmiana danych konta Xbox.[Translation-Change your Xbox account information.]

in XBoX Accessibility
    Zmiana danych konta Xbox.[Translation-Change your Xbox account information.]: Witam. Jakiś czas temu kupiłem używanego Xbox-a One. Znajdowały się na nim dwie gry więc zamiast tworzyć nowe konto na konsoli to przerobiłem to co było. Pozamieniałem wszystkie dane na swoje...
  5. Zamknięcie konta Microsoft

in XBoX Games and Apps
    Zamknięcie konta Microsoft: Witam. Mam pytanie.Czy po zamknięciu konta Microsoft wszystkie gry które kupiłem w Microsoft Store przepadną czy będę mógł je ponownie zainstalować na innych koncie? Jeżeli nie to czy jest jakiś...
  6. Problemy z połączeniem konta do gry / Problems with connecting account to the game

in XBoX Games and Apps
    Problemy z połączeniem konta do gry / Problems with connecting account to the game: PL: Kiedy wchodzę na grę o nazwie Dead Cells i łączę się z nią swoim kontem to gra zatrzymuje się i wychodzi jak nie jestem połączony kontem do gry to wszystko działa ENG: When i Enter a game...
  7. Dlaczego nie mogę przypisać gry do konta?

in XBoX Games and Apps
    Dlaczego nie mogę przypisać gry do konta?: Witam, mam problem. Mam aktywnego Golda i nie mogę przypisać gry z Games with gold do konta. Chodzi o Ninja Gaiden 3: RE. Kiedy potwierdzam transakcję cały czas jest ekran ładowania, a na dole...
  8. Usunięcie tagu gracza z konta Microsoft [Mod Removed-Removing the player tag from the...

in XBoX Accessibility
    Usunięcie tagu gracza z konta Microsoft [Mod Removed-Removing the player tag from the...: Witam, chciałbym usunąć tag gracza z konta Microsoft. Nie zachowałem odpowiednie kolejności i przypisałem tag gracza w nowym XBOX ONE zamiast najpierw połączyć konto offline w starym XBOX 360....
  9. zmiana konta dorosłego na konto dziecka [Translate] Changing an adult account to a child's...

in XBoX Accessibility
    zmiana konta dorosłego na konto dziecka [Translate] Changing an adult account to a child's...: Hej mam problem ze zmianą konta dorosłego na konto dziecka - muszę to zrobić gdyż dzieciak ma 4 letnią historię gry Fortnite , na którą wydał ze 2 tysie na koncie XBOX mojej żony - status dorosły...
  10. Samoczynne utworzenie się konta [Translation -Automatic creation of an account]

in XBoX Accessibility
    Samoczynne utworzenie się konta [Translation -Automatic creation of an account]: Witam! Po zalogowaniu się na stronę microsoft, samoczynnie utworzył się nowy profil z nowym tagiem gracza. Gdy na konsoli probuje logowac się na swoje konto, wyswietla mi komunikat niewlasciwy...