Włamanie na konto [Account intrusion]

Discus and support Włamanie na konto [Account intrusion] in XBoX on Consoles to solve the problem; Witam, Ktoś włamał mi się na konto 6 dni temu. Nie mogę zresetować hasła ani w żaden inny sposób odzyskać konta z form proponowanych przez support... Discussion in 'XBoX on Consoles' started by Kyouthi2, Mar 15, 2019.

1. Kyouthi2
    Kyouthi2 Guest

Witam,

Ktoś włamał mi się na konto 6 dni temu.

Nie mogę zresetować hasła ani w żaden inny sposób odzyskać konta z form proponowanych przez support Microsoft

gdyż za każdym razem próbując to zrobić wyświetla mi się komunikat iż to konto nie istnieje.

Do konta była przypisana karta płatnicza z której ukradziono 270PLN, ponadto z kontem Xbox było połączone konto EA

do którego mam dostęp ale nie mogę się na nie zalogować na konsoli Xbox, na koncie były również gry zakupione w Microsoft store

do których też nie mam dostępu. Dopiero po 4 dniach Microsoft Customer Support
    raczył odpisać proponując mi odzyskanie konta w takiej samej formie jak na stronie, mimo wyraźnego zaznaczenia że do nie mam możliwości wykonania tego procesu.

Posiadam wszelkie dane do skradzionego konta oraz potwierdzenia zakupu w Microsoft Store.

Proszę o pomoc w tej sprawie.

Translation: [Hello

Someone hacked my account 6 days ago.

I can't reset my password or in any other way recover accounts from the forms suggested by Microsoft support

Because every time trying to do it shows me the message that this account does not exist.

The account was assigned a payment card from which 270PLN was stolen, and an EA account was linked to Xbox

I have access to, but I can't sign in to my Xbox, my account was also a game purchased from the Microsoft store that I don't have access to. It was only after 4 days that Microsoft Customer Support deserved the reply by proposing me to recover my account in
    the same form as on the site, despite the clear indication that I have no way to do this process.

I have all the data for the stolen account and confirm the purchase in the Microsoft Store.

Please help on this.]

[table][/table]

:)

Kyouthi2, Mar 15, 2019
  2. XBF Amber M Win User

My account has been stolen

Hi Kyouthi2,

Thanks for reaching out! We noticed this is a duplicate post and will be locking this thread. We will leave the other
    "Włamanie na konto [Account intrusion]
    " open for discussion regarding this concern. This post will still be here as well in case you need to reference it.

Thank you!
  3. XBF Leslie D Win User

Hi there,

Thanks for reaching out to us today. I'm sorry to hear your account has been hacked. As well as we do apologize for the hassle trying to recover your account. You've taken the correct steps so far in regards to trying to recover the
    account.

The forms we have available online are the first steps to take when trying to recover a lost/ hacked account. Usually when going over the recovery form
    'I think my account has been hacked'
    it will attempt to verify you're the account owner by sending verification codes to your personal security information you've added to your account.

If for any reason you're unable to receive this verification code
    you would need to select I don’t have any of these on the
    We need to verify your identity screen.From here it while guide you to provide information about your account, such as your Console ID and serial number your name etc.

If the issue is persisting where you can't recover your account the next step is to request a callback from our live support as they have the tools to further assist in recovering the account.

When you go to Contact Usto request a callback, follow these steps:

• Step 1 ----Select Xbox One
    • Step 2 ----Select See other options
    • Step 3 ----Select topic
    • Step 4 ----Select "Show contact options"
    • Step 5 ----Select request a call from support

Once they call, explain the issue and they will be able to help you.

I hope this information helps.
  4. Jurgen1488 Win User

Włamanie na konto oraz wykupienie gier [Hacking into your account and buying games]

Please use the English language, you have a much better chance that someone will help you solve your problem. If you do not speak English, please use Google Translator. Thank you for all of us.
  5. Geth Win User

Włamanie na konto oraz wykupienie gier [Hacking into your account and buying games]

Będziesz musiał skontaktować się bezpośrednio z obsługą Xbox. Dzięki obsłudze czatu lub pomocy telefonicznej. Zalecam także skonfigurowanie opcji bezpieczeństwa dla tego konta.
  6. arek.m5 Win User

Nie można pobrać Rainbow Six Vegas - Games with Gold

Nie winić Microsoftu skoro masz niezgodny region. Jeżeli na Polskę konto przeniesiesz to niektórych gier nie ma na naszym rynku i ich ponownie nie pobierzesz jak usuniesz z dysku.
Thema:

Loading...
  1. Włamanie na konto [Account intrusion] - Similar Threads - Włamanie konto Account

2. Falsche Währung bei Familienmitglied im Konto [Wrong Currency with Family Member in Account]

in XBoX Sales and Promo
    Falsche Währung bei Familienmitglied im Konto [Wrong Currency with Family Member in Account]: Hi, Das "Unterkonto" meines Familienmitglieds steht auf GBP (Pfund). An der Xbox ist alles auf Deutschland eingestellt. Mein Konto steht auf Deutschland. Wer kann mir helfen das...
  3. Microsoft Konto (Microsoft account)

in XBoX Accessibility
    Microsoft Konto (Microsoft account): Guten Abend, Bin Leider in so einer Sperre Mit meinem Microsoft Konto von 30 Tagen Warte zeit! Nun ist das Problem das meine Anmelde Email Adresse auch die von Microsoft ist! Komme auch nichtmehr...
  4. E-Mail-Adresse gehackt und XBOX-Live-Konto-Passwort geändert [Email address hacked and XBOX...

in XBoX on Consoles
    E-Mail-Adresse gehackt und XBOX-Live-Konto-Passwort geändert [Email address hacked and XBOX...: Hallo, vor einer Weile ist mir aufgefallen, dass meine E-Mail-Adresse gehackt und die Zugangsdaten geändert wurden. Außerdem wurden auch die Zugangsdaten von meinem XBOX-Live-Konto geändert,...
  5. Scam/Hack Konto verloren [translated] Scam/Hack account lost

in XBoX Accessibility
    Scam/Hack Konto verloren [translated] Scam/Hack account lost: Hallo. Mein Sohn hat seine Account Daten einem AxisZeeYT bei Discord gegeben. (Vorwand Konto tauschen) der Typ war bei YouTube und hat einen Live Stream gemacht. So wurde mein Sohn drauf...
  6. Hur byter jag konto? Jag har ett konto som är mitt (vuxen) och ska skapa ett barnkonto(familj).

in XBoX on Consoles
    Hur byter jag konto? Jag har ett konto som är mitt (vuxen) och ska skapa ett barnkonto(familj).: [Translated Title - How do I change accounts? I have an account that is mine (adult) and should create a child account (family).] Kan barnet via sitt nya konto överta min xbox -profil så han får...
  7. Belastetes Konto ! Spiel kann aber nicht runtergeladen werden ! [Mod Translation: Load...

in XBoX on Windows
    Belastetes Konto ! Spiel kann aber nicht runtergeladen werden ! [Mod Translation: Load...: Hallo , und zwar habe ich ein spiel über die xbox app auf meinem Pc Gekauft...alles per sofortüberweisung Geld wurde auch schon abgezogen aber jetzt kann ichdas spiel nicht herunterladen da dort...
  8. Xbox Live konto tauschen/Switchen [Translation - Xbox Live account exchange/switch]

in XBoX Accessibility
    Xbox Live konto tauschen/Switchen [Translation - Xbox Live account exchange/switch]: Hi, Habe mir heut das spiel Sea of thievs geholt.Dieses habe ich vor einem halben jahr ca. getestet, und nun wo es reduziert ist habe ich es mir mit ein paar freunden gekauft. Nach dem ich das...
  9. Konto vorübergehend gesperrt- zweistufige Authentifitzierung (Account temporarily suspended...

in XBoX Games and Apps
    Konto vorübergehend gesperrt- zweistufige Authentifitzierung (Account temporarily suspended...: Guten Abend, Vor einigen Wochen hatte ich mir einen Microsoft Account erstellt, auf dem ich mir dann Red dead redemption 2 gekauft habe, für die xbox one. Vor einer Woche habe ich schließlich...
  10. Włamanie na konto oraz wykupienie gier [Hacking into your account and buying games]

in XBoX on Windows
    Włamanie na konto oraz wykupienie gier [Hacking into your account and buying games]: Witam. Dzisiejszej nocy ktoś Włamał się na moje konto i zakupił gry za ponad 300zl i wysłał je na swoje konto. Co robić? [Translation - Hello. Tonight I hacked my account and bought the game...