xbox 360 łączy się z siecią, ale nie łączy się z internetem, komputer go nie widzi - pomocy

Discus and support xbox 360 łączy się z siecią, ale nie łączy się z internetem, komputer go nie widzi - pomocy in XBoX Accessibility to solve the problem; Konsola xbox 360 łączy się z siecią domową ORANGE bezprzewodowo. Nie łączy się z internetem. Wypróbowałam wszystkie zalecenia znalezione w sieci. Nic... Discussion in 'XBoX Accessibility' started by MightyFuture677, Jan 29, 2020.

1. xbox 360 łączy się z siecią, ale nie łączy się z internetem, komputer go nie widzi - pomocy

Konsola xbox 360 łączy się z siecią domową ORANGE bezprzewodowo. Nie łączy się z internetem. Wypróbowałam wszystkie zalecenia znalezione w sieci.

Nic nie pomaga. Nie mam włączonych filtrów adresów MAC. Mój FLYBOX w orange widzi konsolę tak samo jak pozostałe urządzenia - telefony, laptopy. One wszystkie łączą się z internetem tylko konsola nie. Próbowałam i przez wifi i przez kabel. Trwa to już kilka
    miesięcy, nie mogę pobrać aktualizacji, a więc i kinect też z nie działa. Proszę o pomoc zanim wyrzucę na śmietnik i zmienię na PS4.

[Translation-The Xbox 360 connects to the ORANGE home network wirelessly. It does not connect to the Internet. I tried all the recommendations found on the web.

Nothing helps. I don't have MAC address filters enabled. My FLYBOX in orange sees the console the same as the other devices - phones, laptops. They all connect to the internet only the console does not. I tried and via wifi and via cable. It takes a few months,
    I can't download the update, and so i kinect doesn't work either. Please help before I throw it in the trash and change to PS4.]

:)

MightyFuture677, Jan 29, 2020
  2. MightyFuture677 Win User

xbox 360 łączy się z siecią, ale nie łączy się z internetem, komputer go nie widzi - pomocy

Próbowałam wszystkich propozycji i pomocy oferowanej na stronach microsoft. Odłączałam wszystkie urządzenia, sama konsola korzystała z sieci i nic to nie dało. Sprawdziłam dostawcę internetu, czyli firmę orange, nie blokują żadnych postów, nie ma limitów
    przepustowości ani czasu pobierania - dodam, że to internet mobilny, nie stacjonarny. Kilka miesięcy temu internet z orange miałam po światłowodzie i konsola działała, odkąd jest mobilny nie działa.

[Translation-I tried all the suggestions and help offered on microsoft sites. I disconnected all the devices, the console itself used the network and it did not work. I checked the internet provider, that is, orange company, do not block any posts,
    there are no bandwidth limits or download times - I would add that it is mobile internet, not desktop internet. A few months ago the internet with orange I had after the fiber optic and the console worked since it is mobile does not work. ]
  3. MightyFuture677 Win User

Czy ktoś mi pomoże czy mam wyrzucić konsolę na śmieci?

[Translation-Can anyone help me or should I throw the console away?]
  4. AquarrzSudnnym Win User

"xbox 360 connects to the network, but does not connect to the internet, the computer does not see it - help

The Xbox 360 connects to the ORANGE home network wirelessly. It does not connect to the internet. I tried all the recommendations found on the web.

Nothing helps. I don't have MAC address filters enabled. My FLYBOX in orange sees the console just like other devices - phones, laptops. They all connect to the internet only console no. I tried and through wifi and through the cable. It's been going on
    for a few months, I can't download the update, so I kinect too it doesn't work. Please help before I throw it to the trash and change to PS4."

How many devices are connecting to your network hardware via WiFi?

You may be getting signal interference.

Have you tried turning them off while you test connectivity of the X360 with wired ethernet cable?

Check Xbox 360 network connection solution for more assistance.

Ile urządzeń łączy się ze sprzętem sieciowym za pośrednictwem WiFi?

Może być coraz zakłócenia sygnału.

Czy próbowali wyłączyć je podczas testowania łączności z X360 z przewodowej sieci Ethernet?

Sprawdź rozwiązanie problemu z połączeniem sieciowym konsoli Xbox 360, aby uzyskać dalszą pomoc.
  5. aluskoks Win User

Ps4 minecraft

Nie można połączyć się z kontem microsoft w minekrafcie

Gdy spróbujemy się połączyć wyskakuje „próbowaliśmy połączyć się na konto Microsoft, ale coś poszło nie tak”.

- [Tłumaczenie - Nie mogę zalogować się do konta Microsoft w Minekraft

Podczas próby zalogowania się, „próbowaliśmy zalogować się na konto Microsoft, ale coś poszło nie tak”.
  6. AdamK1 Win User

Problem z Xbox Live na komputerze z Windows 10 - NAT ścisłe

Boże... to znowu Pan ??? Nie ma innego przedstawiciela MS tylko akurat PAN ??? W ostatnich problemach nijak mi Pan nie pomógł. I po pańskiej odpowiedzi widzę, że nie zanosi się na poprawę. Czy sądzi Pan, że trudziłbym się z zadaniem mojego pytania nie
    zapoznając się z artykułem który mi Pan podsuwa w linku ?
Thema:

Loading...
  1. xbox 360 łączy się z siecią, ale nie łączy się z internetem, komputer go nie widzi - pomocy - Similar Threads - 360 łączy się

2. Xbox One games won't start, but Xbox 360 ones will

in XBoX Games and Apps
    Xbox One games won't start, but Xbox 360 ones will: Hello, I have a Xbox One S All Digital Edition. I have both retro compatibility games (Xbox 360) and Xbox One games. The Xbox 360 games work just fine, but the Xbox One games don't. Some of them...
  3. My Xbox 360 and Xbox One Gamertags are separate

in XBoX on Consoles
    My Xbox 360 and Xbox One Gamertags are separate: I just spent $10 on my Xbox 360 to change my gamertag because I wanted one that had 15 characters and the Xbox One character cap is now 12. When I got back on my Xbox One, my Gamertag was still...
  4. Digital Xbox 360 game not downloading at all.

in XBoX Games and Apps
    Digital Xbox 360 game not downloading at all.: First of all, this is not a "hard drive error" or a "usb drive error" i tried both none work at all. So I got a code for forza horizon for the 360 on eBay and it worked but whenever i download...
  5. Xbox 360 Wireless Receiver Driver Isn't Recognized

in XBoX on Windows
    Xbox 360 Wireless Receiver Driver Isn't Recognized: Hi, I've been using my wireless receiver for years with no issues. Did a clean install of Windows 10 Pro and now I can't get it to connect. I know the steps to install the driver manually, I've...
  6. Xbox 360 wireless receiver Windows 10

in XBoX on Windows
    Xbox 360 wireless receiver Windows 10: My wireless receiver for my Xbox 360 controller doesn't work anymore as the drivers do not work in the new windows 10 may 2020 update. Can i get some help on form when it will be supported and if...
  7. Giochi Xbox 360

in XBoX Games and Apps
    Giochi Xbox 360: Ogni volta che provo ad avviare un gioco retrocompatibile con la xbox 360,mi dice che il mio profilo ha problemi.Mi potreste spiegare il perchè? 1572f75e-f6e6-4020-b1c6-20022e2aeb64
  8. i just got a 360 120 gb and installing the games

in XBoX Games and Apps
    i just got a 360 120 gb and installing the games: so i did buy some games and some sent to [mod removed] thay all come fine back i installed so many games i just had 2.6 gb left and have many other games i have not fixed yet i noticed my...
  9. Xbox One X recognizes no backwards compatible 360-disc / triggers no download

in XBoX Games and Apps
    Xbox One X recognizes no backwards compatible 360-disc / triggers no download: When I insert a backwards compatible 360 - disc game (Red Dead Redemption, Saints Row) in my Xbox One X no download or anything else is triggered. The disc drive did not even spin up from what I...
  10. Xbox live profile pwd too many caracters for 360

in XBoX on Consoles
    Xbox live profile pwd too many caracters for 360: How to update my 360 profile, as my live profile password has too many caracters for 360 console? 967d5f9a-5c89-42f6-893b-867ec8aa7134