Xbox abonelik [Mod Translation - Xbox Subscription]

Discus and support Xbox abonelik [Mod Translation - Xbox Subscription] in XBoX Sales and Promo to solve the problem; Ben geçen ay Xbox Game Pass Ultimate aboneliği almıştım. Bu ay iptal etmek için baktım ama "ödeme ve faturalandırma" kısmı altında iptal etme seçeneği... Discussion in 'XBoX Sales and Promo' started by KayraKabakcı, Jul 23, 2019.

1. Xbox abonelik [Mod Translation - Xbox Subscription]

Ben geçen ay Xbox Game Pass Ultimate aboneliği almıştım. Bu ay iptal etmek için baktım ama "ödeme ve faturalandırma" kısmı altında iptal etme seçeneği bulamadım. Sadece "şimdi öde" ve "kart veya kod kullan" seçenekleri var. Nasıl iptal edebilirim? Banka
    kartı kullanıyorum.

[Mod Translation - I had an Xbox Game Pass Ultimate subscription last month. I looked to cancel this month but I couldn't find the option to cancel under the "payment and Billing " section. You only have the "pay now " and "redeem card or code
    " options. How do I cancel? I'm using a debit card.]

:)

KayraKabakcı, Jul 23, 2019
  2. XBF Eladio M Win User

Hey Kayra

Thank you for taking the time to post this on the Xbox Forums. We understand that you want manage your subscription, and we can help you with this.

The
    Services & subscriptions
    page is the one that you are looking for.

You would find the subscription that you would like to manage, and you will see the option to Cancel or
    Turn off recurring billing. These are the options that you are looking for.

Give this a try and let us know if this works for you!
  3. XBF Diego M Win User

Hi Kayra,

That is because you have a past due balance on your account that needs to be paid using a different payment method since the subscription was not canceled, or auto renewal turned off before the actual renewal date.

You will need to either pay the balance and then cancel, or contact Xbox customer support for more assistance.

1. Contact us here
    2. Select Xbox One
    3. Select See other options
    4. Select Payment & billing under Account management
    5. Select show contact options and go to step 4
    6. Select request a call from support if available or there should be a number for you to call
  4. KayraKabakcı Win User

There is no cancelling option.
  5. RandyAU93 Win User

xbox live gold

Both consoles require a subscription service to access multiplayer content. An Xbox Live Gold subscription used on Xbox 360 is also usable on Xbox One.

Translating to Turkish, using bing.com/translate:

Her iki konsolda çok oyunculu içeriğe erişmek için bir abonelik hizmeti gerekir. Xbox 360 Xbox One 'da kullanılan bir Xbox Live Gold aboneliği de kullanılabilir.
  6. denis97g Win User

Pagamento e fatturazione [Mod Translation-Payment and invoicing]

Thema:

Loading...
  1. Xbox abonelik [Mod Translation - Xbox Subscription] - Similar Threads - abonelik Mod Translation

2. Packs de cartes [Mod Translation - Card packs]

in XBoX Games and Apps
    Packs de cartes [Mod Translation - Card packs]: J’ai acheteté des packs de carte il y a plusieurs années pour le jeu black ops 1 en anglais et j’ai racheté le jeu dernièrement mais en français. Es-ce possible de les échanger pour celles en...
  3. Можно ли играть на xbox one в игру купленную на другом акке? [Mod Translated - Can I play...

in XBoX Accessibility
    Можно ли играть на xbox one в игру купленную на другом акке? [Mod Translated - Can I play...: Добрый день хочу спросить у меня на аккаунте куплены игры , брат создал новый акк для себя сможет ли он играть в мои игры у себя на аккаунте ? [Mod Translated - good afternoon I want to...
  4. Usunięcie tagu gracza z konta Microsoft [Mod Removed-Removing the player tag from the...

in XBoX Accessibility
    Usunięcie tagu gracza z konta Microsoft [Mod Removed-Removing the player tag from the...: Witam, chciałbym usunąć tag gracza z konta Microsoft. Nie zachowałem odpowiednie kolejności i przypisałem tag gracza w nowym XBOX ONE zamiast najpierw połączyć konto offline w starym XBOX 360....
  5. Xbox Gme Pass abonelik (Xbox Game Pass Subscription)

in XBoX on Windows
    Xbox Gme Pass abonelik (Xbox Game Pass Subscription): Xbox Gme Pass aboneliğim var olarak gözükmekte ancak Microsoft Store'a girip Game Pass'e tıkladığımda katıl olarak gözüküyor bilgisayarımı bugün sıfırladım ve tekrar girdiğimde bu durumla...
  6. xbox game pass abonelik iptali [Translation - xbox game pass unsubscription]

in XBoX on Windows
    xbox game pass abonelik iptali [Translation - xbox game pass unsubscription]: merhaba. xbox game pass aboneliğimi iptal etmek istediğimde, 9 nisana kadar olan aboneliğimin parasını zaten ödemiş olduğumu, destek birimi ile iletişime geçmem gerektiğini söylüyor. otomatik...
  7. İadesi yapılan Xbox Game Pass abonelik ücreti hesabıma yatmadı. [Translation - The...

in XBoX on Windows
    İadesi yapılan Xbox Game Pass abonelik ücreti hesabıma yatmadı. [Translation - The...: Merhabalar, Xbox Game Pass aboneliğim için bir iade talep etmiştim. Bana iade edildiğini söylediler lakin 27 gündür para hesabıma gelmedi. İninial ile görüştüğümde kendilerine geri ödeme...
  8. XBOX GAME PASS ABONELİK İPTALİ [Unsubscribe from XBOX GAME PASS ]

in XBoX Sales and Promo
    XBOX GAME PASS ABONELİK İPTALİ [Unsubscribe from XBOX GAME PASS ]: Merhabalar, 22 Ocak 2019 tarihinde Xbox Game Pass aboneliğimin süresi doldu ve bende iptal etmeyi unuttum. Hizmetler ve abonelikler kısmından "İptal et" butonunu göremiyorum onun yerine...
  9. Kredi Kartımdan Abonelik Bedeli Çekiliyor. Mart-Ağustos arası [The subscription fee is ...

in XBoX on Consoles
    Kredi Kartımdan Abonelik Bedeli Çekiliyor. Mart-Ağustos arası [The subscription fee is ...: Merhaba, Kredi kart bilgilerim kendi aboneliğime tanımlı değil, kart elimde başka hangi abonelikten çekiliyor emin değilim. Mart-Ağustos ayı arasında 29 x 6 = 174 TL yi hiç yoktan ödemiş...
  10. Microsoft store , xbox abonelik iade süreci

in XBoX Sales and Promo
    Microsoft store , xbox abonelik iade süreci: Merhaba , 22 haziranda xbox gamepass aboneliğimi iade talebinde bulundum sipariş geçmişinde iade edildi diye gözüküyordu. Bundan 3 hafta geçtikten sonra microsoft store desteği aradım bana haftaya...